Dane techniczne ciągników rolniczych Ursus

Wybierz model ciągnika rolniczego marki Ursus :

Historia ciągników marki Ursus

Historia ciągników marki Ursus zaczęła się w odległym 1893 roku w Warszawie, gdy trzej inżynierowie – Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld oraz czterech przedsiębiorców postanowiło założyć przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Ich działania skierowane były na produkcję armatury dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, a także hydrantów przeciwpożarowych oraz armatury centralnego ogrzewania i wodociągowej.
W 1902 roku podczas rozbudowy zakładu postanowiono wprowadzić do produkcji silniki spalinowe. Zainspirowani popularnością powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”, zmienili nazwę firmy na Ursus. Nowy znak towarowy stylizowany na kole zębatym z trzema literami URSUS zaszyfrowanymi stał się rozpoznawalnym symbolem.
W 1910 roku fabryka przeniosła się na peryferie Warszawy, kontynuując produkcję armatury oraz wprowadzając do asortymentu silniki spalinowe. W czasie I wojny światowej, mimo zniszczeń i wywózek części maszyn przez armię rosyjską, Ursus odrodził się i kontynuował produkcję silników spalinowych. W latach 1916-1918 podjęto próbę skonstruowania pierwszego polskiego ciągnika, która zakończyła wykonaniem jednego prototypu.
W okresie międzywojennym, w 1920 roku, przedsiębiorstwo przekształciło się w Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus”, ale produkcja traktorów rozpoczęła się dopiero w 1922 roku. W latach 1923-1927 Ursus wyprodukował pierwsze polskie ciągniki rolnicze, wzorowane na amerykańskim modelu „Titan”. W 1930 roku Ursus został włączony do struktur Państwowych Zakładów Inżynierii (PZInż), gdzie rozpoczęto produkcję pojazdów wojskowych, czołgów, samochodów i motocykli.
W czasie II wojny światowej zakłady Ursus zostały wykorzystane przez Niemców do produkcji czołgów i pomp lotniczych. Po wojnie w 1946 roku władze państwowe zdecydowały o rozpoczęciu produkcji ciągników rolniczych w zakładach Ursus. W 1955 roku rozpoczęto prace nad nowym polskim ciągnikiem, a w 1960 roku wprowadzono do produkcji legendarny model Ursus C-325, który stał się protoplastą rodziny lekkich ciągników produkowanych przez 34 lata.
W okresie powojennym, w 1971 roku, Ursus podjął decyzję o produkcji ciągników na licencji Massey-Ferguson, co doprowadziło do rozbudowy zakładów i zwiększenia produkcji. Lata 1980-1990 to okres intensywnego rozwoju polskiej myśli technicznej, co znalazło odzwierciedlenie w produkcji nowoczesnych ciągników Ursus. Marka Ursus stała się rozpoznawalna na całym świecie, a ciągniki z niedźwiedziem w herbie zyskały światową popularność.
Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 roku Ursus przeszedł restrukturyzację i prywatyzację. W 1991 roku doszło do podziału zrzeszenia, z którego powstały Zakłady Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”. W kolejnych latach firma przeszła liczne zmiany strukturalne, a w 2011 roku połączyła siły z innym producentem maszyn rolniczych POL-MOT Warfama SA.

Udostępnij:
AgroDane Facebook